Jste zde: Hlavní strana Časté dotazy Vyhřívání podlahy ve vybraných místnostech

Časté dotazy o vyhřívání podlahy ve vybraných místnostech

Jaký rozdíl je mezi topnými rohožemi a topnými kabely?

Topné rohože sestávají z tenkého topného kabelu, který je připevněn k umělohmotné síťce v předem stanovených roztečích a velikostech. Velikost topné rohože lze proto jednoduše vybrat podle velikosti vyhřívané plochy podlahy. Topné rohože jsou vyráběny v řadě velikostí, takže je třeba přizpůsobit velikost vyhřívané plochy podlahy určité velikosti topné rohože.

Topné rohože jsou velmi tenké (tloušťka od cca 2,5 mm do 4 mm), což dovoluje instalaci těsně pod dlažbou. Používají se nejčastěji pro doplňkové vyhřívání podlahy v koupelně, kuchyni, posezení, apod. Jsou určeny pro montáž svépomocí.

Topné kabely jsou dodávány na kotoučích v ucelené řadě výkonů a délek. K podlaze se připevňují pomocí speciálních úchytek nebo pásů, a to ve smyčkách, s roztečemi stanovenými odborným propočtem nebo projektovou dokumentací.

Topné kabely jsou silnější, ale levnější a návrhově variabilnější, a zůstávají proto základními topnými prvky pro kompletní podlahové vytápění objektů .

Proč podlahové topení nevíří prach?

K víření prachu je třeba proudění vzduchu, které způsobuje průvan, velké rozdíly teplot při cirkulaci teplého vzduchu od radiátorů a pod. Teplota celé topné podlahy se pohybuje pouze mezi 25 až 27 stupni Celsia, jedná se tedy o nízkopotenciální velkoplošné vytápění a takové topení cirkulaci nevytváří. Díky tomu je právě podlahové vytápění vhodné pro alergiky.

Jak instalovat topnou rohož pro vyhřívání dlažby?

Topné rohože jsou přizpůsobeny pro montáž svépomocí a lze je instalovat snadno – postup instalace zde.

Jaké regulátory jsou vhodné pro spínání topných rohoží?

Nejčastěji se topné rohože používají pro vyhřívání podlahy na příjemnou teplotu (doplňkové vytápění). V takovém případě je třeba použít termostat s podlahovým teplotním čidlem, aby bylo možné žádanou teplotu podlahy nastavit. (Nesprávné řešení je při použití obyčejného termostatu a regulace podle prostorového čidla, kdy pak topná rohož neplní očekávanou funkci a také může mít výrazně vyšší provozní náklady.)

Doporučujeme některý z následujících regulátorů:

  • Devireg 530 – kvalitní analogový termostat (bez displeje), bez časovače,
  • Fenix TFT – cenově výhodný digitální termostat s dotykovým displejem, týdenní časovač,
  • Devireg Touch – inteligentní digitální termostat s dotykovým displejem, atraktivní design, 5 let záruka, týdenní časovač s předvídáním času zapnutí – v žádaném čase je podlaha nahřátá na žádanou teplotu.

Mohu si namontovat topnou rohož sám?

Ano. Topné rohože, které nabízíme, jsou výrobcem určeny pro montáž svépomocí. Při dodržení montážních instrukcí s plnou zárukou. Připojení topné rohože a zapojení termostatu by však měl provést kvalifikovaný elektrikář.

Je možné topnou rohož krátit? Nebo jakým způsobem provést, pokud potřebuji rohož LDTS-160 šířky 0,5 m a délky cca 2,3 bm?

Ne, topná rohož se nesmí zkrátit. Respektive přesněji řečeno nesmí se zkrátit ani jinak poškodit topný kabel, který je na topné rohoži použitý. Lze však rozstřihnout síťku topné rohože, která netopí a která slouží jen k uchycení topného kabelu do správných roztečí. Po rozstřižení síťky můžete topnou rohož položit do dalšího pásu nebo podle potřeby. Pokud potřebujete vytápět podlahovou plochu šířky 0,5 m a délky 2,3 m, jednoduše topnou rohoží to nelze – šířka topných rohoží je 0,5 m, avšak délka je buď 1,6 m, nebo 2,6 m. Máte proto dvě možnosti, jak situaci řešit: Buď použijete menší topnou rohož a zmenšíte topnou plochu, nebo použijete větší topnou rohož a topnou plochu zvětšíte. Můžete ji však zvětšit různě: např. 0,5 m x 2,6 m (nejjednodušší) nebo cca 0,6 m x 2,3 m (po rozstřižení síťky a natažení přebytečného topného kabelu).

Jaký je rozdíl mezi infratopením a sálavým topením?

Rozdíl není žádný. Pojmy infratopení, sálavé topení, infračervené záření, tepelné záření mají totožný význam a ničím se tedy neliší.

Jaká je doporučená skladba podlahy a stavební připravenost pro montáž topných rohoží?

Samolepící topná rohož se položí na starou dlažbu zbavenou prachu a nečistot nebo na hladkou penetrovanou podlahu a zastěrkuje se flexibilní stěrkou tl. 5 až 8 mm. Na ni již lze pokládat flexibilní lepidlo a dlažbu. Při použití topných rohoží s měrným topným výkonem do 100 W/m2, např. Fenix Ecofloor LDTS-80, Fenix Ecofloor LDTS-100, Raychem T2QuickNet-90 lze použít i plovoucí podlahy vhodné pro podlahové vytápění.

V případě požadavku na ještě menší navýšení podlahy lze použít velmi tenké topné rohože, např. Fenix Ecofloor CM-150, a přestěrkovat je flexibilní stěrkou – lepidlem, do něhož se rovnou pokládají dlaždice. Opatrně však na používání hřebenu pro rozhrnování lepidla při pokládání dlažby – hřeben mívá ostré hrany a může snadno topnou rohož poškodit. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti při pokládání dlaždic, aby nedošlo k naťuknutí topné rohože hranou dlaždice. Proto, pokud to lze, doporučujeme topné rohože nejdříve zastěrkovat, nechat zaschnout a teprve potom pokládat lepidlo a dlažbu.

Pod topnou rohoží je v drážce umístěna utěsněná plastová trubka s teplotním čidlem, vedoucí z elektroinstalační krabice na stěně, na níž je osazen příslušný termostat. Pro většinu termostatů postačí plastová trubka vnějšího průměru 16 mm, aby bylo možné podlahové teplotní čidlo v případě jeho poruchy vyměnit.

Pro podlahy zespodu tepelně izolované obvykle postačí topné rohože s výkonem 80 W/m2 nebo 100 W/m2. Pro podlahy tepelně neizolované nebo pro podlahy v koupelnách jsou vhodné topné rohože s výkonem 150 W/m2 nebo 160 W/m2.

Postup montáže topné rohože >>>

Co se stane, když se topná rohož nebo topný kabel v podlaze poruší? Musí se vykopat celá podlaha?

Celá podlaha se vykopat nemusí. Závadu lze poměrně přesně lokalizovat a topný vodič pak v postiženém místě opravíme speciální spojkou.

Jaké jsou stavební požadavky pro montáž termostatů?

Termostaty v nabídce našeho e-shopu jsou určeny pro montáž na stěnu do výšky cca 1,2 m až 1,5 m nad čistou podlahou (digitální termostaty optimálně do výšky očí), a to do hluboké elektroinstalační krabice KPR-68 (rozteč uchycovacích šroubků 60 mm, umístění šroubků nejlépe vodorovně). Z této elektroinstalační krabice vést stěnou dolů k podlaze plastovou trubku pro podlahové teplotní čidlo (plastová trubka i podlahové čidlo jsou součástí akčních balíčků ).

Kolik stojí 1 m2 topné rohože?

Elektrické topné rohože, které nabízíme, jsou vyráběny a dodávány v určité řadě velikostí – od 0,5 m2 do 12 m2. Každá velikost je dodávána za cenu odpovídající celému balení. Cena se proto nepočítá za 1 m2, ale za konkrétní velikost vyhřívané plochy podlahy.

Ceny a další informace o elektrických topných rohožích >>

Není teplo od podlahy při podlahovém vytápění nezdravé?

Není, pokud je podlahové topení dobře naprojektované a pokud má kvalitní regulaci. Takové podlahové topení je vhodné i pro alergiky. Při podlahovém vytápění nemá průměrná nášlapná teplota podlahy přesahovat v dlouhodobě obývaných místnostech 26 až 28 °C a v koupelnách a tam, kde chodí člověk bos, pak 32 až 34 °C. Podlahové vytápění JAVORA disponuje řadou speciálních termostatů, které mají dvě teplotní čidla – jedno vestavěné prostorové a druhé kabelové pro kontrolu teploty podlahy.

Jak je to s umístěním nábytku? Smí na této podlaze být postel, skříň a další nábytek, který nemá nožičky a je přímo na podlaze, nebo pod tímto nábytkem kabely být nesmí?

Při použití běžných odporových topných kabelů, které mají výhodu, že jsou levnější, platí, že vyhřívaná plocha podlahy nesmí být dlouhodobě zakryta masívním izolačním materiálem nebo eventuálně soklovým nábytkem kvůli tomu, aby byl zajištěn dostatečný odvod tepla z podlahy. Jinak by se podlahová krytina nebo i topné kabely mohly přehřát. To se týká i topných fólií a topných rohoží. Tato nevýhoda se však netýká vyhřívaných podlah se samoregulačními topnými kabely Raychem T2Red, které pod nábytkem či izolačním materiálem položeným na podlahu přestanou topit a nemohou se přehřát. Tato nevýhoda se rovněž netýká vyhřívaných podlah v pasívních domech s nízkopotenciálními topnými kabely (např. ADSV-5), které mají nízký topný výkon a pod nábytkem se nepřehřejí. Proto při návrhu technického řešení navrhujeme a necháváme zákazníkem odsouhlasit tvar topné i nevytápěné plochy podlahy, a to pro každou místnost.

Nový dotaz

Související informace