Jste zde: Hlavní strana Aplikace Podlahové topení O podlahovém vytápění

O podlahovém vytápění

Podlahové topení je úsporné a nabízí velké zvýšení komfortu bydlení.

Není to žádná náhoda:

Podlahové topení je pro člověka velmi příjemné a bylo snem lidstva již od pradávna. Již staří Římané…
Ano, již staří Římané ve svých dobách používali podlahové vytápění, a to za tehdejších podmínek, které byly nesrovnatelně složitější, než jsou dnes.

Obecně o podlahovém vytápění

Na člověka ve vytápěné místnosti působí více tepelných vlivů, které dohromady tvoří tepelnou pohodu, a tu vnímáme. Hlavními vlivy jsou teplota vzduchu a teplota stěn, stropu a podlahy, které vytápěnou místnost obklopují. Stěny s okny jsou hlavními původci tepelných ztrát a jsou nejvíce ochlazovány. Vliv stěn roste v menších místnostech, ale dominantní je vždy podlaha, která je s uživatelem v bezprostředním kontaktu. Platí, že čím jsou chladnější stěny, tím vyšší musí být teplota vzduchu, a naopak.

Toho využívá systém podlahového topení, kde je podlaha zdrojem tepla. Protože je to veliká plocha, může být její teplota relativně nízká. V současných dobře izolovaných domech vyhovuje teplota vzduchu 22 °C nastavená na termostatickém regulátoru ve výši ramen a tomu odpovídají teploty podlahy v rozmezí 23 až 27 °C, v závislosti na potřebě tepla, které má podlaha svému okolí dodat. S tímto rozsahem teplot podlahové topení vystačí od podzimu do jara. Protože jsou to zároveň teploty vhodné pro dlouhodobý pobyt, je podlahové topení příjemné a taky vysoce úsporné.

Příjemné prostředí

Podlahové topení je jako jediné schopno připravit prostředí pro chladnou hlavu a nohy v teple. Navíc nikde nepřekážejí žádná otopná tělesa. Topení slouží, ale je neviditelné. Podlahové topení přináší nevídanou tepelnou pohodu po celé období topné sezóny, která v našich podmínkách trvá až dvě třetiny roku.

Úsporný provoz

Největší teplo je přesně tam, kde to člověk potřebuje, a není potřeba místnosti přetápět. Podlahové topení přináší rozložení teplot v místnosti téměř ideální pro biologickou potřebu člověka. Snižuje spotřebu energie min. o 15 % v porovnání s tradičními topnými systémy.

Související informace

Časté dotazy k této oblasti

Které podlahové topení je lepší – s trubkami, nebo topnými kabely?

Obě podlahová topení mají stejné vlastnosti i výhody. V trubkách však proudí ohřátá voda, o kterou je třeba se starat. V principu se dá říci, že jestliže máte možnost použít k vytápění elektřinu, pak volte topné kabely, které jsou jednodušší, levnější a mají delší životnost.

Není teplo od podlahy při podlahovém vytápění nezdravé?

Není, pokud je podlahové topení dobře naprojektované a pokud má kvalitní regulaci. Takové podlahové topení je vhodné i pro alergiky. Při podlahovém vytápění nemá průměrná nášlapná teplota podlahy přesahovat v dlouhodobě obývaných místnostech 26 až 28 °C a v koupelnách a tam, kde chodí člověk bos, pak 32 až 34 °C. Podlahové vytápění JAVORA disponuje řadou speciálních termostatů, které mají dvě teplotní čidla – jedno vestavěné prostorové a druhé kabelové pro kontrolu teploty podlahy.

Proč podlahové topení nevíří prach?

K víření prachu je třeba proudění vzduchu, které způsobuje průvan, velké rozdíly teplot při cirkulaci teplého vzduchu od radiátorů a pod. Teplota celé topné podlahy se pohybuje pouze mezi 25 až 27 stupni Celsia, jedná se tedy o nízkopotenciální velkoplošné vytápění a takové topení cirkulaci nevytváří. Díky tomu je právě podlahové vytápění vhodné pro alergiky.

Proč je podlahové topení úspornější než jiné druhy vytápění?

Protože není zapotřebí tak moc topit. Čím jsou teplejší okolní stěny v místnosti, tím nižší může být vnitřní teplota. Jednou z největších „stěn“ je podlaha, která je zároveň člověku nejbližší. Když ta má svých 25 stupňů Celsia, pak teplota vzduchu ve výšce 1,5 m nad podlahou může mít třeba jen 21 stupňů, u stropu je ještě míň. Podlahové topení dodává teplo tam, kde je potřebujeme, a proto je úspornější.