Jste zde: Hlavní strana Aplikace Podlahové topení Elektrické podlahové topení

Elektrické podlahové topení

Moderní elektrické podlahové topení je nejvýhodnějším způsobem vytápění pro nízkoenergetické a pasívní domy.
Topnými prvky jsou topné kabely umístěné v podlaze. Bez kotle, bez trubek – jednoduché, levné a spolehlivé.

Legislativa od roku 2020

Pro splnění podmínek využití obnovitelných energií od roku 2020 je možné elektrické topení kombinovat s tepelným čerpadlem pro ohřev užitkové vody, s fotovoltaikou nebo s multisplitovou jednotkou klimatizace.

Úsporný provoz

Energetická náročnost vytápění nízkoenergetických domů je tak nízká, že roční provozní náklady na energie domu s elektrickým podlahovým vytápěním vycházejí nižší nebo srovnatelné vůči plynovému kotli s teplovodním vytápěním. U pasívních domů vycházejí roční provozní náklady domu s elektrickým podlahovým topením nižší, než u domu s plynovým kotlem.

A to díky tomu, že s elektrickým podlahovým topením získá uživatel přímotopnou sazbu odběru elektrické energie, která je nižší, než běžná, a to pro všechny spotřebiče v domácnosti během celého roku – i v létě. Vzhledem k tomu, že u nízkoenergetických domů vycházejí náklady na vytápění jen kolem 30 až 40 % z celkových nákladů na energie, protože domy jsou lépe tepelně izolované a elektrických zařízení v domácnosti přibylo (především kuchyňské spotřebiče a klimatizace), je úspora na nižší sazbě odběru elektřiny i mimo topné období významná.

Nehledě na to, že díky bezúdržbovému provozu elektrického podlahového topení není třeba platit každoroční prohlídky, jako je tomu u plynového kotle s komínem.

Jednoduchá a přesná regulace

Výhodou elektrického podlahového vytápění je nejlepší možnost regulace. Můžete zatopit jen v jediné místnosti (např. koupelna), aniž byste museli roztápět kotel s oběhovou topnou soustavou po celém domě.

Pro řízení vytápěcích systémů nabízíme variantu levnější i dražší regulace. Avšak dbáme na to, aby v naší nabídce byly jen spolehlivé termostaty vyvinuté pro regulaci elektrického podlahového topení a se snadným ovládáním.

Volnost při výběru podlahové krytiny

Při instalaci elektrického podlahového vytápění není uživatel omezen ani konečnou úpravou podlahy: je možno volit dlažbu, koberec, PVC, laminátové nebo dřevěné lamely a jiné podlahové krytiny.

Spolehlivá funkce

Topný systém v podlaze je solidní zařízení, které ke spolehlivé funkci potřebuje dobře propracovanou technologii. Jednoduchost kabelových topných systémů RAYCHEM a FENIX, jejich ověřená spolehlivost a dlouhá životnost, jakož i vynikající regulační vlastnosti jsou výsledkem dokonale propracované technologie. Tyto kabelové topné systémy vysoké nároky splňují a jakmile je podlahové topení jednou v podlaze, má uživatel na dlouhá léta vystaráno.

Topné kabely RAYCHEM a FENIX pro elektrické podlahové topení jsou konstruovány tak, aby vydržely stejně dlouho jako celý dům.

Kompetentní partner: firma JAVORA ENERSA Brno

Za 27 let působení v této oblasti realizovala firma JAVORA ENERSA přes 2000 zakázek, získala značné zkušenosti a stala se v oboru elektrického podlahového vytápění specialistou.

Firma JAVORA ENERSA spolupracuje s největším tuzemským výrobcem topných kabelů, firmou FENIX Jeseník (člen skupiny Fenix Group), a dále s jedním z největších světových výrobců topných kabelů, firmou RAYCHEM (člen skupiny nVent / Pentair).
Komplexní systém podlahového vytápění je na základě úzké spolupráce s výrobci neustále oboustranně zdokonalován a ověřován.

Z toho těží především zákazníci, kteří mají jistotu, že elektrické podlahové vytápění od firmy JAVORA ENERSA je instalováno správně a pracuje spolehlivě podle jejich představ.

A to včetně 20-leté nebo doživotní garance výrobce, která JE platná. Přitom zajištění jakékoli platné záruky v dnešní době nekvalitní montážní i nekalé dodavatelské konkurence vůbec není samozřejmost.

Přednosti

Raychem Certified Pro Partner - 20 let systémová záruka Total CareRaychem Certified Pro Partner - 20 let systémová záruka Total Care
Moderní úsporné elektrické podlahové topení

  • je komfortní, neviditelné a jednoduše ovladatelné
  • vytopí celý dům, a to velmi úsporně
  • nevíří prach a neškodí zdraví
  • je spolehlivé a bezpečné
  • má dlouhou životnost (60 a více let) – po 20 letech teprve končí záruka, když po 20 letech u tepelného čerpadla již končí životnost
  • má bezúdržbový provoz (odpadají pravidelné prohlídky komínu a kotle)
  • má nižší vstupní náklady oproti teplovodnímu podlahovému vytápění
  • má srovnatelné nebo nižší roční provozní náklady na energie vůči systému s plynovým kotlem
  • má vynikající možnost regulace – např. můžete zatopit jen v jediné místnosti

Nevýhody

  • Vyhřívaná plocha podlahy nesmí být dlouhodobě zakryta masívním izolačním materiálem nebo eventuálně soklovým nábytkem kvůli tomu, aby byl zajištěn dostatečný odvod tepla z podlahy. To se týká odporových topných kabelů, topných rohoží i topných fólií. Tato nevýhoda se však netýká vyhřívaných podlah se samoregulačními topnými kabely Raychem T2Red, které pod nábytkem či izolačním materiálem položeným na podlahu přestanou topit a nemohou se přehřát. Tato nevýhoda se rovněž netýká vyhřívaných podlah v pasívních domech s nízkopotenciálními topnými kabely (např. ADSV-5), které mají nízký topný výkon a pod nábytkem se nepřehřejí.

Související informace

Časté dotazy k této oblasti

Jaké jsou stavební požadavky pro montáž termostatů?

Termostaty v nabídce našeho e-shopu jsou určeny pro montáž na stěnu do výšky cca 1,2 m až 1,5 m nad čistou podlahou (digitální termostaty optimálně do výšky očí), a to do hluboké elektroinstalační krabice KPR-68 (rozteč uchycovacích šroubků 60 mm, umístění šroubků nejlépe vodorovně). Z této elektroinstalační krabice vést stěnou dolů k podlaze plastovou trubku pro podlahové teplotní čidlo (plastová trubka i podlahové čidlo jsou součástí akčních balíčků ).

Četla jsem, že pokud na podlahu svítí slunce tak se kabely přehřívají a pak podlaha pálí. Je to pravda?

Ano, může to být pravda, ale při správném návrhu a montáži se to nestane. Podlahová krytina (např. vinyl) zvládá bez úhony teplotu jen do cca 40 °C. Přitom běžná povrchová teplota podlahy v létě, když na ni zasvítí slunce, je kolem 36 °C. V případě, že v zimním období na vyhřívanou podlahu v pokoji, kde je prostorová teplota 22 °C, zasvítí slunce a topné kabely jsou správně navrženy a namontovány, podlaha uvedenou letní teplotu nepřekročí. Správně navrženy znamená využít dobře plochu podlahy, nepřehnat výkon topného kabelu a využít nízkopotenciální topné kabely (výkon do 10 W/m), které pracují při nižší teplotě a instalují se hustěji, takže teplota podlahy je rovnoměrná. Správně namontovány znamená především položit topný kabel po celé ploše rovnoměrně. Topné kabely, které dodáváme, snesou teplotu 70 °C, takže zde je teplotní rezerva dostatečná.

Je třeba při celkovém vytápění domu kombinovat podlahové topení s dalšími topidly?

Nedoporučujeme to. Jednak každé podlahové topení dnešní dobře izolované objekty s přehledem vytopí. Máte-li však řešit vytápění pro jakýkoli starší, špatně zaizolovaný dům, pak je vždy výhodnější zlepšit izolaci, než předimenzovat topení.

Které podlahové topení je lepší – s trubkami, nebo topnými kabely?

Obě podlahová topení mají stejné vlastnosti i výhody. V trubkách však proudí ohřátá voda, o kterou je třeba se starat. V principu se dá říci, že jestliže máte možnost použít k vytápění elektřinu, pak volte topné kabely, které jsou jednodušší, levnější a mají delší životnost.

Jaká je životnost podlahového topení s elektrickými topnými kabely?

Je-li takové topení dobře instalováno, pak je jeho životnost prakticky neomezená. V podstatě asi tak jako životnost kvalitní měděné elektroinstalace. Oproti běžné elektroinstalaci však má montáž topných kabelů svá specifika, která je třeba respektovat. To umějí především zkušené specializované montážní organizace a výběr dodavatelské firmy by se proto neměl podcenit.

Jaký rozdíl je mezi topnými rohožemi a topnými kabely?

Topné rohože sestávají z tenkého topného kabelu, který je připevněn k umělohmotné síťce v předem stanovených roztečích a velikostech. Velikost topné rohože lze proto jednoduše vybrat podle velikosti vyhřívané plochy podlahy. Topné rohože jsou vyráběny v řadě velikostí, takže je třeba přizpůsobit velikost vyhřívané plochy podlahy určité velikosti topné rohože.

Topné rohože jsou velmi tenké (tloušťka od cca 2,5 mm do 4 mm), což dovoluje instalaci těsně pod dlažbou. Používají se nejčastěji pro doplňkové vyhřívání podlahy v koupelně, kuchyni, posezení, apod. Jsou určeny pro montáž svépomocí.

Topné kabely jsou dodávány na kotoučích v ucelené řadě výkonů a délek. K podlaze se připevňují pomocí speciálních úchytek nebo pásů, a to ve smyčkách, s roztečemi stanovenými odborným propočtem nebo projektovou dokumentací.

Topné kabely jsou silnější, ale levnější a návrhově variabilnější, a zůstávají proto základními topnými prvky pro kompletní podlahové vytápění objektů .

Jak zapojit digitální termostaty pro elektrické podlahové vytápění?

Doporučujeme, aby digitální termostaty byly zapojeny stále pod napětím. To znamená, že při použití přímotopné sazby D57d (dříve D45d) by neměly být v období vysokého tarifu vypínány. V případě, že digitální termostat zapojíte přímo do silového okruhu a 4 x denně vypíná podle HDO ve vysokém tarifu, má to následující důsledky: 1) Nabíjecí akumulátor snižuje postupně svou kapacitu, což se může projevit za cca 3 roky problémy s časem. 2) Pokud je termostat bez napětí, nelze upravit teplotu, což snižuje komfort.

Není teplo od podlahy při podlahovém vytápění nezdravé?

Není, pokud je podlahové topení dobře naprojektované a pokud má kvalitní regulaci. Takové podlahové topení je vhodné i pro alergiky. Při podlahovém vytápění nemá průměrná nášlapná teplota podlahy přesahovat v dlouhodobě obývaných místnostech 26 až 28 °C a v koupelnách a tam, kde chodí člověk bos, pak 32 až 34 °C. Podlahové vytápění JAVORA disponuje řadou speciálních termostatů, které mají dvě teplotní čidla – jedno vestavěné prostorové a druhé kabelové pro kontrolu teploty podlahy.

Jaký je rozdíl mezi infratopením a sálavým topením?

Rozdíl není žádný. Pojmy infratopení, sálavé topení, infračervené záření, tepelné záření mají totožný význam a ničím se tedy neliší.

Může se elektrické podlahové topení použít jako hlavní zdroj vytápění? Vytopí se tím celý dům?

Ano. Při průměrné úrovni zateplení domu a správném návrhu topných a regulačních prvků zajistí elektrické podlahové vytápění komfortní tepelnou pohodu a vytopí s rezervou celý dům na obvyklé teploty. Podmínkou efektivního provozu elektrického podlahového vytápění je získání vhodné sazby za odběr elektrické energie, nejlépe přímotopné sazby D57d (dříve D45d). Náklady na provoz jsou pak srovnatelné s náklady na vytápění teplovodní s plynovým kotlem.

Je lepší elektrické podlahové topení, nebo topení s elektrickými radiátory?

Elektrické radiátory (= konvektory nebo tzv. přímotopy) jsou investičně levnější. Méně však vydrží a jsou daleko dražší v provozu.

Proč podlahové topení nevíří prach?

K víření prachu je třeba proudění vzduchu, které způsobuje průvan, velké rozdíly teplot při cirkulaci teplého vzduchu od radiátorů a pod. Teplota celé topné podlahy se pohybuje pouze mezi 25 až 27 stupni Celsia, jedná se tedy o nízkopotenciální velkoplošné vytápění a takové topení cirkulaci nevytváří. Díky tomu je právě podlahové vytápění vhodné pro alergiky.

Co se stane, když se topná rohož nebo topný kabel v podlaze poruší? Musí se vykopat celá podlaha?

Celá podlaha se vykopat nemusí. Závadu lze poměrně přesně lokalizovat a topný vodič pak v postiženém místě opravíme speciální spojkou.

Mám Devireg 550 a nemohu nastavit vyšší teplotu, než 10 stupňů, co s tím?

Pokud je termostat Devireg 550 nastaven v režimu snímání teploty prostoru + teploty podlahy, nastavujete žádanou prostorovou teplotu ve stupních Celsia. Pokud je však termostat Devireg 550 nastaven v režimu snímání pouze teploty podlahy (což je váš případ – doporučujeme tento režim pro doplňkové vyhřívání podlahy), tak to, co nastavujete, nejsou stupně Celsia, ale relativní stupnice 1 až 10 pro nastavení žádané teploty podlahy. Číslo 1 odpovídá teplotě 5 stupňů Celsia v podlaze, číslo 10 odpovídá teplotě 50 stupňů Celsia v podlaze. Doporučuji proto nastavit číslo mezi 5 až 6, což odpovídá teplotě 25 až 30 st. C v podlaze.

Kolik stojí dodávka elektrického podlahového topení včetně montáže?

Naše dodávka včetně montáže vychází pro elektrické podlahové topení v celém domě od cca 800,– Kč za metr čtvereční, včetně DPH. Cena zahrnuje podlahové topné kabely a elektronické termostaty v jednotlivých místnostech. Nezahrnuje stavební práce a obslužnou elektroinstalaci (propojovací kabely ve zdech a rozvaděč).

Cena závisí na zvolené variantě dodávky:

V současné době nabízíme pro anhydritové a betonové podlahy několik variant elektrického podlahového topení s různým komfortem ovládání. Pro další typy podlahových konstrukcí, jako jsou suché lehké podlahy, dřevěné trámové podlahy, podlahy s nízkou konstrukční výškou, nabízíme další varianty technického řešení.

Zajímá Vás, kolik by stálo elektrické podlahové vytápění pro Váš dům?

Je to jednoduché – zpracujeme Vám nezávaznou cenovou nabídku. Vyplňte seznam s výměrami vytápěných místností do poptávkového formuláře, nebo jen zašlete půdorys domu s Vaší zpětnou adresou a my již optimální řešení podlahového topení pro Váš dům vymyslíme za Vás.

Proč je podlahové topení úspornější než jiné druhy vytápění?

Protože není zapotřebí tak moc topit. Čím jsou teplejší okolní stěny v místnosti, tím nižší může být vnitřní teplota. Jednou z největších „stěn“ je podlaha, která je zároveň člověku nejbližší. Když ta má svých 25 stupňů Celsia, pak teplota vzduchu ve výšce 1,5 m nad podlahou může mít třeba jen 21 stupňů, u stropu je ještě míň. Podlahové topení dodává teplo tam, kde je potřebujeme, a proto je úspornější.

Jak je to s umístěním nábytku? Smí na této podlaze být postel, skříň a další nábytek, který nemá nožičky a je přímo na podlaze, nebo pod tímto nábytkem kabely být nesmí?

Při použití běžných odporových topných kabelů, které mají výhodu, že jsou levnější, platí, že vyhřívaná plocha podlahy nesmí být dlouhodobě zakryta masívním izolačním materiálem nebo eventuálně soklovým nábytkem kvůli tomu, aby byl zajištěn dostatečný odvod tepla z podlahy. Jinak by se podlahová krytina nebo i topné kabely mohly přehřát. To se týká i topných fólií a topných rohoží. Tato nevýhoda se však netýká vyhřívaných podlah se samoregulačními topnými kabely Raychem T2Red, které pod nábytkem či izolačním materiálem položeným na podlahu přestanou topit a nemohou se přehřát. Tato nevýhoda se rovněž netýká vyhřívaných podlah v pasívních domech s nízkopotenciálními topnými kabely (např. ADSV-5), které mají nízký topný výkon a pod nábytkem se nepřehřejí. Proto při návrhu technického řešení navrhujeme a necháváme zákazníkem odsouhlasit tvar topné i nevytápěné plochy podlahy, a to pro každou místnost.

Články o této oblasti

Funkce podlahového vytápění v nízkoenergetickém objektu

05. 03. 2013

Pro pocit tepelné pohody ve vytápěném prostředí je určující rozdíl mezi teplotou vzduchu, který nás obklopuje, a teplotou masívních částí budovy, především pak jejího vnějšího pláště. To jsou stěny, strop a zejména podlaha, které jsme většinou nejblíže. Tento rozdíl by měl být co nejmenší, přičemž úplně nejvýhodnější je, když hmota domu, nebo aspoň její část, je teplejší než vnitřní vzduch. Je to sice nejvýhodnější, ale při klasickém konvekčním vytápění těžko dosažitelné. Je-li totiž instalováno konvekční vytápění, je to obráceně. Od lokálního topidla se ohřívá vzduch, který se tak stává nositelem tepelné energie, a jeho teplem jsou pak ohřívány masívní součásti domu. Ty jsou pak vždy chladnější a nutí k přetápění. (…)

Porovnání 15 pokojových termostatů pro elektrické podlahové topení

22. 03. 2020

Naše hodnocení a porovnání 15 dodávaných pokojových termostatů pro elektrické podlahové topení.

Devireg Smart (W,B)Devireg Smart (W,B)

Topení v nízkoenergetických domech

26. 11. 2014

Proč je dobré, aby i v pasívním domě bylo možné zatopit, a proč je nejvhodnější podlahové vytápění?

Bydlení v nízkoenergetických a především v tzv. Pasívních domech se vyznačuje velmi nízkými ztrátami tepla, což je především způsobeno vysoce účinnou tepelnou izolací obvodových ploch včetně podlahy. A to tak dalece, že tepelné výkony zapnutých nízkoenergetických domácích přístrojů, jakož i lidského metabolismu, mají nezanedbatelný vliv na interní teplotu. Zejména u pasívních domů se proto často zpochybňuje potřeba vytápění a instalace topných systémů. (…)

Porovnání některých současně dodávaných termostatů pro podlahové vytápění

11. 07. 2019

Porovnání některých současně dodávaných termostatů pro regulaci podlahového vytápění

Porovnání funkčních vlastností topných fólií, topných rohoží a topných kabelů

22. 02. 2020

V sortimentu naší nabídky produktů elektrického podlahového vytápění se vyskytují topné fólie, topné rohože a topné kabely. Pro výběr správného typu vytápění jsme sestavili porovnávací grafy vybraných vlastností těchto typů produktů.

Porovnání top. fólií, top. rohoží a top. kabelů - 08 ElektrosmogPorovnání top. fólií, top. rohoží a top. kabelů - 08 Elektrosmog