Jste zde: Hlavní strana Řešení Moderní regulace Moderní termostaty

Moderní termostaty

Ideální termostat je chytrý uvnitř a jednoduchý navenek, nejlépe typu „Nastav a zapomeň.“

Inteligentní regulace pro úsporu energie a komfort uživatele

Nejzajímavější funkcí některých termostatů je přizpůsobení topného režimu skutečné tepelné charakteristice domu a aktuální teplotní situaci venku. Znamená to, že takové termostaty dokážou uživateli přinést komfort a energetické úspory. – Nemusíte nastavovat, kdy má topení začít topit, ale kdy má být natopeno. Toto nastavíte jednou a víc se nemusíte starat. Během topného období se snižujícími se venkovními teplotami na podzim inteligentní termostat sám den ode dne prodlužuje dobu potřebnou k natopení. Rozdíly jsou přitom z našich zkušeností obrovské: Zatímco na podzim postačí zatopit z útlumového režimu (např. 20 st. C) jen cca 2 hodiny před žádanou dobou, kdy přijdete domů a chcete mít vytopeno na komfortní teplotu (např. 22 st. C), s nastupující zimou se doba potřebná pro natopení protáhne o mnoho hodin (např. na 10 hodin). A pokud je správně navržené podlahové topení, v nejtvrdších zimních podmínkách inteligentní termostaty večer vůbec nedovolí přestat topit a topí nepřetržitě do dalšího dne. To odpovídá projektovým předpokladům a je to správně. Ale na běžném termostatu uživatel není schopen s takovými úpravami týdenního programu neustále každý den pracovat a jeho nastavení je vždy energeticky méně úsporné, než to dokáže inteligentní termostat, který tento úkol řeší den ode dne znovu a znovu… Inteligentní termostat jednou nastavíte a on se pak sám stará o optimální provoz – tedy „Nastav a zapomeň“.

V současné době je na trhu mnoho termostatů, které jsou označeny jako inteligentní, ale většina z nich tuto funkci zdaleka nesplňuje při regulaci podlahového vytápění. Obvykle je maximální doba předvídání těchto termostatů omezena jen na 2 hodiny. Také u takových termostatů uvádíme v níže uvedené porovnávací tabulce u inteligentní funkce „NE“.

Porovnání některých současně dodávaných termostatů:

Název   Dotykový   Inteligentní   Záruční   Naše   Naše
termostatu   displej   regulace   doba   hodnocení (+)   hodnocení (-)
                   
BMR VTM 3000   NE   NE   2 roky   nízká cena, spolehlivý   špatné ovládání
                   
Fenix TFT   ANO   NE   2 roky   nízká cena, snadné   horší design
                ovládání  
Eberle FIT 3U   NE   NE   2 roky   zobrazuje údaje   méně intuitivní
                i bez napájení   ovládání
Devireg Opti   NE   NE   2 roky   jednoduchý a pěkný   -
                   
Devireg Touch   ANO   ANO   5 let   intuitivní ovládání,   -
                pokročilá funkčnost  
Devireg Smart   ANO   ANO   5 let   moderní design,   horší přesnost
                pokročilá funkčnost   měření teploty
Raychem NRG-DM   NE   ANO   12 let   spolehlivý, v dané třídě   v časovém režimu nelze
                vynikající cena   jednoduše změnit teplotu
Raychem Green Leaf   ANO   NE   12 let   spolehlivý,   -
                moderní design  
Raychem Senz Wifi   ANO   ANO   12 let   spolehlivý,   starší design
                dlouhá záruka  

Termostaty pro pasívní domy

Čím je dům lépe zateplen, tím jsou menší výkyvy teplot. U pasívních domů, které se vyznačují extrémně dobrým zateplením, proto nemá příliš význam instalovat inteligentní regulaci (viz výše), neboť teplota je zde stálá.

Mezi moderní jednoduché termostaty vhodné pro pasívní domy lze právem zařadit typ Fenix – Therm 105, který zdánlivě vypadá, jako obyčejný termostat s kolečkem a bez displeje. Avšak opak je pravdou: Termostat je jednoduchý zvenku a chytrý uvnitř.

Termostat Fenix – Therm 105 má několik funkcí důležitých pro regulaci podlahového vytápění, které nejsou samozřejmostí:

  • má vestavěnou logiku pro odstranění kolísání teploty podlahy při plném režimu regulace (prostor + podlaha). Tato funkce je u daného typu termostatu unikátní a pro uživatele přitom tak důležitá.
  • obsahuje podlahové teplotní čidlo (NTC) potřebné pro regulaci podlahového topení,
  • umožňuje nastavení režimu regulace podlahového topení – 1) nastavení jen teploty podlahy (temperování), 2) nastavení teploty prostoru a kontrola maximální teploty podlahy (vytápění),
  • má elektronickou vyhodnocovací jednotku pro přesnější regulaci a rozeznání poruchy.

Související informace

Časté dotazy k této oblasti

Jaké jsou stavební požadavky pro montáž termostatů?

Termostaty v nabídce našeho e-shopu jsou určeny pro montáž na stěnu do výšky cca 1,2 m až 1,5 m nad čistou podlahou (digitální termostaty optimálně do výšky očí), a to do hluboké elektroinstalační krabice KPR-68 (rozteč uchycovacích šroubků 60 mm, umístění šroubků nejlépe vodorovně). Z této elektroinstalační krabice vést stěnou dolů k podlaze plastovou trubku pro podlahové teplotní čidlo (plastová trubka i podlahové čidlo jsou součástí akčních balíčků ).

Články o této oblasti

Porovnání 15 pokojových termostatů pro elektrické podlahové topení

22. 03. 2020

Naše hodnocení a porovnání 15 dodávaných pokojových termostatů pro elektrické podlahové topení.

Devireg Smart (W,B)Devireg Smart (W,B)

Máte termostaty Devireg Touch a používáte statistiku provozních hodin?

20. 11. 2013

Pokud používáte na termostatu Devireg Touch statistiku provozních hodin a zdá se vám, že nepočítá správně, jsou další řádky určeny vám.

Ověřte si, že verze firmware vašeho termostatu Devireg Touch je 1.0.6 nebo novější. Starší verze 1.0.2 má závadu v kalkulaci statistik. Pokud jste koupili termostat u nás, pošlete nám jej k reklamaci. Vyměníme vám termostat za nový. (…)

Problém firmware termostatu Devireg Touch - termostat "tiká"

26. 03. 2015

Zkušenost našich zákazníků